Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

FAQ

Tarify a ceny

Kolik jízdné stojí?

Cena jízdného záleží na tarifu daného města. Více informací najdete v kompletním ceníku.

Jak to je ve městech kde je prvních 15 minut zdarma?

15 minut zdarma máte na každou jízdu. Minuty zdarma platí pouze na výpůjčku jednoho kola. Mezi jednotlivými výpůjčkami musí být pauza minimálně 10 minut.

Má kredit expiraci?

Jízdní kredit nemá expiraci a je možné jej využít ve všech zemích, kde nextbike funguje.

Co znamená měsíční a roční předplatné?

Předplatné obsahuje 30 volných minut na každou jízdu. V případě, že je ve vašem městě již 15 minut zdarma, minuty se sčítají (např. 45 minut celkem). Mezi jednotlivými výpůjčkami musí být pauza minimálně 10 minut.

Předplatné se automaticky obnovuje.

Jak zruším předplatné?

Předplatné se dá zrušit přímo v aplikaci v sekci Moje tarify a výhody, na webu nextbike ve vašem zákaznickém účtu nebo kontaktováním zákaznického servisu na servis@nextbikeczech.com.

Mám kartu Multisport. Jak ji mohu využít?

Díky Multisport kartě máte možnost využít nextbike 2 x 60 minut denně úplně zdarma*. Stačí si jen spárovat Multisport kartu s účtem nextbike v sekci Předplatné/Partnerské výhody a můžete vyrazit.

Celková sleva se vztahuje i na konkurenční službu Rekola. Počet výpůjček zdarma je omezen na 2x60 minut zdarma denně na obě služby dohromady.

Mám PID Lítačku. Jak ji mohu využít?

Pokud máte aktivní kupón PID Lítačka, máte možnost využít nextbike v Praze na 2 x 15 minut denně úplně zdarma. Stačí si jen spárovat Lítačku s účtem nextbike v sekci Předplatné/Partnerské výhody a můžete vyrazit.

Celková sleva se vztahuje i na konkurenční službu Rekola. Počet výpůjček zdarma je omezen na 2x15 minut zdarma denně na obě služby dohromady.

Mám 365denní jízdenku ODIS. Jak ji mohu využít?

+15 minut zdarma v Ostravě získá každý, kdo má aktuálně platný roční (365denní) kupón pro tarifní zónu ODIS 1 nebo 2 na dopravní kartě ODISka nebo ZETKA, na platební kartě (fyzická platební karta) nebo v mobilní aplikaci. Pro úspěšné propojení se systémem ODIS zadej 10 místné číslo tvé karty.
Tvé jméno a příjmení v profilu nextbike a musí shodovat se jménem a příjmením držitele ročního (365denního) kupónu.

Mám kartu Edenred. Jak ji mohu využít?

Jízdy na nextbiku můžete hradit i ze své karty Edenred. Stačí si při registraci verifikovat účet svou kartou Edenred a můžete vyjet. Pokud už u nás máte účet a chcete začít jezdit na kredit Edenred, v sekci Nastavení účtu/Platba odstraňte stávající platební metodu a nahraďte ji údaji ze své Edenred karty.

Jak to funguje

Jsem tu poprvé. Jak mohu rychle vyrazit?

Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si aplikaci nextbike. Zaregistrujte se, v nastavení účtu doplňte jméno, příjmení, email a zvolte způsob platby – platební kartou.

Karta se verifikuje platbou 50 Kč, která se automaticky převede na vstupní jízdní kredit a účet je aktivní. Jakmile přijdete ke kolu, naskenujte jeho QR kód a zámek se otevře.

Můžu si půjčit kolo bez chytrého telefonu?

Ano, pokud nemáte chytrý telefon, zaregistrujte se na našich webových stránkách a proveďte stejný aktivační proces jako u mobilní aplikace. Jakmile budete u kola, které si chcete vypůjčit, zavoláte nám na naší zákaznickou linku z tel. čísla, s kterým jste u nás registrovaný. Sdělíte nám číslo kola a to se otevře na dálku. Výpůjčku ukončíte vrácením na jakoukoli oficiální stanici zamknutím zámku nad zadním kolem.

Jak poznám oficiální stanici v aplikaci?

V aplikaci je mapa s vyznačenými stanicemi, kde můžete kolo půjčit nebo vrátit. Po kliknutí na modrou ikonu v mapě se ukáže název stanice a její číslo.

Menší bílé ikonky značí kola zaparkovaná mimo oficiální stanice. Tato kola si lze vypůjčit, ale v těchto místech nelze kola vracet.

Jak poznám oficiální stanici ve městě?

Orientujte se hlavně polohou stanice na mapě v aplikaci. Fyzicky jsou stanice nejčastěji městské nebo komerční cyklostojany, případně vymezená nebo jakkoliv označená místa na pozemní komunikaci. V těchto místech stačí nextbike postavit na stojánek a uzamknout zámek. Ale pozor, ne každý cyklostojan je stanicí nextbike. Proto se vždy v aplikaci ujistěte, že vracíte kolo v místě stanice.

Jak ukončit výpůjčku?

Pro ukončení výpůjčky stačí manuálně stáhnout modrou páčku zámku nad zadním kolem. Po zvukovém signálu se výpůjčka ukončí. V aplikaci již nemusíte nic volit, vždy ale zkontrolujte ukončení výpůjčky v sekci Moje výpůjčky.

Co se stane když kolo nevrátím do oficiální stanice?

Vrácení kola mimo oficiální stanici podléhá servisnímu poplatku dle ceníku.

Co je to "flex zóna"?

Flex zóna je rozšířené území, do kterého se mohou vracet kola a slouží tak jako rozšířená oficiální stanice. Flex zóny jsou jen v některých městech a jsou na mapě v aplikaci vyznačeny modrým zvýrazněním.

Založil jsem si nextbike účet v České republice. Mohu nextbike využívat i v zahraničí?

Ano, nextbike můžete využívat ve všech zemích, kde působí. Pozor jen na odlišné sazby.

Mohu si půjčit kolo stojící mimo stanici?

Ano, kolo stojící mimo oficální stanici si můžete vypůjčit. Výpůjčka se řídí běžným ceníkem a kolo musíte vrátit do oficiální stanice. Pokuta je pouze za vrácení kola mimo stanici.

Kde a kdy si mohu kolo půjčit?

Kola jsou k dispozici 24/7 a jejich aktuální dostupnost zjistíte na mapě v aplikaci. Ve spoustě měst jezdíme celoročně.

Potřebuji si odskočit od kola, ale nechci, aby mi ho někdo vzal. Jak na to?

U aktivní výpůjčky v aplikaci zvolíte "Parkovat", potvrdíte a manuálně zamknete zámek. V parkovacím režimu můžete nechat kolo i mimo stanici, ale pozor, výpůjčka stále běží. Jakmile přijdete zpět ke kolu, deaktivujete parkovací režim pokynem "Otevřít zámek". Zámek se otevře a můžete pokračovat v jízdě.

Kolik kol si mohu půjčit na jeden nextbike účet?

Na jeden účet si můžete půjčit až 4 kola. Speciální akce a minuty zdarma platí jen na první půjčené kolo.

Jak v aplikaci zkontroluji, že je kolo správně vráceno?

Správné uzamčení kola a tedy i ukončení výpůjčky zkontrolujte v sekci Moje výpůjčky. Pokud je výpůjčka správně ukončena, zobrazí se zde historie jízdy a v takovém případě je kolo správně uzamčeno.

Mohu s nextbike kolem jezdit na chodníku?

Ne, jízdní kola patří na silnici nebo vyznačené stezky.

Můžu kolo vrátit v jiném městě než jsem si ho vypůjčil?

Ne. Kolo můžeš vrátit pouze ve městě, kde sis ho vypůjčil. Pokud přejedeš do jiného města, využij tam k dočasnému parkování funkci "parkovat" a pak se s kolem vrať na území města, kde sis ho vypůjčil.

Mám problém / Parametry kola

Kolo jsem si půjčil, ale neotevřel se zámek.

Pokud se neotevře zámek, zpravidla to bývá tím, že se ocitne ve stejné pozici jako špice zadního kola a ta brání jeho odemčení. V takovém případě stačí o pár milimetrů pootočit zadním kolem a dát v aplikaci ještě jednou pokyn k otevření zámku.

V zimních měsících a teplotách pod nulou může být zámek blokován námrazou. V takovém případě zkuste zámku pomoci nahoru manuálně.

Omylem jsem odemkl kolo, u kterého nejsem. Co teď?

Pokud odemknete kolo, u kterého se nenacházíte, ihned nás o tom prosím informujte. Můžete zaslat zpětnou vazbu v aplikaci u dané výpůjčky, napsat na servis@nextbikeczech.com nebo volat na zákaznickou linku, která je dostupná ve všední dny 9:00-17:00. Situaci umíme vyřešit i zpětně.

Nedaří se mi vrátit kolo. Co mám dělat?

Pokud Vám nejde stáhnout zámek až dolů a kolo je stále půjčeno, pootočte o pár milimetrů zadním kolem a akci opakujte, případně zkuste dát v aplikaci pokyn ke znovu otevření zámku a zkuste kolo znovu uzamknout. Pokud ani tak nedojde ke správnému uzamknutí kola, ihned nás prosím kontaktujte. V pracovní hodiny zákaznické linky nám zavolejte (všední dny 9:00-17:00 (+420 581 652 047)) abychom Vám mohli pomoci. Mimo pracovní hodiny zákaznické linky je nejjednodušší zanechat zpětnou vazbu přímo v aplikaci v sekci "Potřebujete pomoc?".

Jak nahlásím problém s výpůjčkou nebo vadu na kole?

V případě problému s výpůjčkou nám zavolejte na zákaznickou linku, která je dostupná ve všední dny 9:00-17:00 (+420 581 652 047) abychom Vám mohli pomoci. Mimo pracovní hodiny zákaznické linky je nejjednodušší zanechat zpětnou vazbu přímo v aplikaci v sekci "Potřebujete pomoc?". Můžete přiřadit komentář k technickému stavu kola nebo problému s výpůjčkou a náš zákaznický tým brzy odpoví. Případně nám také můžete zaslat email na servis@nextbikeczech.com nebo nám napsat na sociální sítě.

Má kolo bezpečnostní prvky?

Ano. Nextbike kola mají všechny povinné bezpečnostní prvky. Kolům nechybí přední a zadní světlo. Navíc mají po obvodu pneumatik reflexní prvky.

Kde na kole rozsvítím světla?

Světla se rozsvěcují i zhasínají automaticky. Asi minutu po vrácení kola světla zhasnou.

Jaká je nosnost kola?

Nosnost kola je 150 kg. Nosnost košíku je 5 kg.

Jak daleko lze dojet na plnou baterii elektrokola?

Při plně nabité baterii lze na elektrokole ujet až 50 km. Dojezd ale ovlivňuje více faktorů a vzdálenost nemůžeme nijak garantovat.

Jak poznám, jestli je elektrokolo nabito?

V současné době máme dva typy elektrokol. U elektrokol na Berounsku, které najdete v nabíjecích terminálech, signalizují nabití led diody na rámu kola. V případě e-kol na Kladně, v Mladé Boleslavi a ve Zlíně, kde nabíjecí terminály nejsou, vidíte stav nabití přímo v aplikaci po rozkliknutí daného kola.