Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Kombinuj a jeď! Začíná Evropský týden mobility

Našim cílem jsou města, kde se skvěle žije a kde se můžeš pohodlně pohybovat na kole i pěšky. A právě v rámci Evropskýho týdne mobility se snažíme propojit tuhle vizi s realitou. Ve spolupráci s městy i kraji se snažíme zlepšovat infrastrukturu, zapojujeme se do diskuzí i samotného plánování moderní městské mobility. A každoročně podporujeme Evropský týden mobility a Den bez aut. 

Letos se týden mobility koná od 16. do 22. září a bude opět vyzývat k aktivnímu přístupu k šetrné dopravě. Letošní podtitul Evropského týdne mobility je „Neplýtvej energií, využij ji!“ Tak jdi do toho! Naše kola jsou ready, najdeš je ve 35 městech po celém Česku, od Hlučína po Prahu. Jako bonus jsme si pro tebe na „Den bez aut“ v pátek 22. září připravili speciální kód „DNESBEZAUT“, který ti zajistí 30 minut free na každou jízdu

Pořád váháš, jestli se zapojit? Dáme ti několik důvodů, proč sednout na sdílené kolo:

Zdraví: Když jezdíš na kole, máš lepší kondici. A nejen to, eliminuješ riziko kardio chorob, diabetu, rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. osteoporózy a dalších nemocí. Pravidelná jízda na kole ti zlepší náladu, posílí reflexy, koncentraci i kreativní myšlení. Podle studií taky snížuje až o 17 % pravděpodobnost vzniku deprese.

Čas a peníze: Tohle oceníš. Čtyři kiláky na kole zvládneš bez problémů do 15 minut. Ano, těch 15 minut, které jsou na většině míst, díky podpoře měst, krajů a partnerů věřících v udržitelnou mobilitu,  zdarma. Jako bonus nemusíš řešit parkování, jízdní řády ani uzavírky silnic. Infrastruktura pro cyklodopravu je navíc levnější, takže ušetříme všichni. 

Doprava: Když z auta přeskočíš na kolo, pomůžeš dopravě ve městě. V Dánsku díky zlepšení cyklistické infrastruktury ubylo na cestách až 45 % aut. Představ si ten klid, kdy místo hluku z motorů budeš relaxovat při poslechu vrnění z kol. 

Bezpečnost: Když na cestě vždycky potkáš velkou partu cyklistů, budeš se cítit v provozu líp a víc v klidu.

Klima: Kromě toho, že je nextbike skvělý pro tebe, má velký přínos i pro planetu. Díky cyklodopravě odpadne ročně přes 450 tun CO2 vyprodukovaného auty. Aby se tohle množství emisí „zpracovalo“, musel bys vysadit až 22 tisíc stromů. 

Chodíš ty nebo tvé dítko do školy? V rámci Evropského týdne mobility mohou školy organizovat pěší den, týden nebo dokonce měsíc, kdy děti budou motivovat k tomu přijít do školy pěšky, na kole nebo na koloběžce. Nejde jen o to, ulehčit ranní špičce a z „parkoviště“ před školou udělat místo, kde si děti hrají a rodiče spolu prohodí pár slov, je to jedinečná příležitost, jak naučit budoucí generace zdravým návykům a zvýšit pravděpodobnost, že děti začnou dávat přednost šetrné dopravě, kdykoliv to bude alespoň trochu možné.

Jízda na kole je zkrátka skvělá. Dej ji šanci! Naše kola tu pro tebe jsou, kdykoliv je potřebuješ. 🚴‍♂️🌈