Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

SpaceX a nextbike podepsali smlouvu o bikesharingu na Marsu

Los Angeles, Kalifornie – 1. dubna 2023 – SpaceX a nextbike oznámili, že podepsali smlouvu o spolupráci na bikesharingovém programu na Marsu s názvem SpaceBikeX, který bude zahájen v roce 2030.

Elon Mlusk, CEO společnosti SpaceX, uvedl, že cílem je umožnit posádkám, které budou na Marsu pracovat, snadný a udržitelný způsob dopravy po povrchu planety. „Ze spolupráce jsem nadšená, mít udržitelný systém dopravy je důležité i na Marsu,“ řekla Mlusk. „S naší společnou vizí a technologickým know-how, věříme, že jsme schopni nabídnout velmi efektivní a praktický způsob dopravy pro naše astronauty.“

Podle smlouvy bude Nextbike zodpovědný za vývoj a výrobu speciálních marsovských jízdních kol, které budou vybaveny novými technologiemi, jako jsou například systémy pro monitorování zdravotního stavu astronautů a detekci nebezpečí před Marťany. A především vesmírné zvonky, protože jak známo, v kosmickém prostoru se nešíří zvuk. SpaceX bude zase zajišťovat přepravu a instalaci jízdních kol na Mars.

Toto partnerství by mohlo vést k dalším projektům a spolupráci v oblasti výzkumu a vývoji nových technologií, které by mohly pomoci při budování udržitelné budoucnosti pro lidstvo.

„Jsme hrdí na to, že jsme součástí tohoto vzrušujícího projektu a věříme, že naše spolupráce se SpaceX povede k vývoji nových inovativních řešení pro dopravu nejen na Marsu,“ uvedl Thomas Loew, CEO Nextbike. „Toto je další důkaz našeho závazku k udržitelné a inteligentní mobilitě pro všechny, kdekoliv na světě, a teď i na Marsu.“