Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Dominik: když máte sedavé zaměstnání, jste rád za každý pohyb

Zpět na aktuality
Vše

 

Seznamte se s Dominikem. S borcem z Ostravy, který v roce 2021 pokořil hranici 1068 výpůjček a stal se tak naším novým českým rekordmanem. To už je fičák! S Dominikem jsme se sešli společně se zástupci Statutárního města Ostrava, díky kterému Ostraváci stále jezdí denně 15 minut zdarma a kromě gratulací mu předali i pár dárků. 

Co se mu líbí na sdílených kolech, kam jezdí nebo jaké trasy má v Ostravě rád? Mrkněte na interview.

💙🚲 💙

Proč jezdíte na kole?

Žil jsem 6 let v Nizozemsku, kde jezdí na kole úplně všichni napříč všemi generacemi za každou příležitostí a každý den. Tento způsob dopravy jsem si osvojil, zvykl jsem si na to. Když máte sedavé zaměstnání, tak jste rád za každý pohyb. Do práce, z práce, do fitka, na nějaký malý nákup… a najednou zjistíte, že máte v létě třeba i 6 výpůjček za den. Opravdu jsem nečekal, že toho bude dohromady tolik.

 

Jezdíte v zimě?

V zimě, pokud je náledí, tak samozřejmě nejezdím. Pokud je ale minimálně kolem nuly a máte počasí, které se dá zvládnout na kole, tak se akorát víc navleču. Preferuju, když můžu jet.

 

Takže vám to úplně vyhovuje? Nebo vás napadá zlepšení?

Jsem spokojený se systémem tak, jak je. Stojany jsou v podstatě všude, člověk nemusí delší vzdálenosti nic hledat. Za mě osobně je služba super. Někdy mě mrzí, když vidím, co se děje s koly. Když přijdete ke stojanu a vidíte kolo v nepoužitelném stavu.

 

Máte v Ostravě oblíbenou trasu?  

Ano, směrem na Ostravu-jih. Když jedete kolem Kotvy a nahoru na Výškovice odbočíte doprava, je tam cesta kolem řeky k zalesněnému prostoru. Tam jsou dokonce ještě i stojany, takže si dojedete do přírody. Třeba i ve více lidech, aniž by museli řešit vlastní kola. Což je jedna z věcí, kterou taky oceňuji – nemusíte řešit uskladnění a servisování kola. Jen ho odložíte a další den ho tam zase najdete.

 

Kolik kilometrů jste ujel?

Z hlavy jsem nepočítal, ale když si to tak vezmu, že máte každý den zhruba 5 kilometrů do práce a z práce a k tomu malé pojížďky kolem, tak to může být řekněme 10 – 12 km za den. To dá takové 2000 – 3000 km za rok.  Když to tak slyším, je to dost. 😊

 

A co je vaše sedavé zaměstnání? 

3D grafik. 

 

Dominiku, díky a klobouk dolů, jste naší inspirací!

 

PS: Pokud vás zajímá více jak o Dominikovi, tak o nejsilnějším bikesharingovém městě Ostravě, mrkněte na reportáž z místa činu ČT Události Ostrava nebo TV Polar