Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Bezpečně na kole

Zpět na aktuality
Vše

Abyste to mohli kdykoliv rozjet bez starostí, zopakujte si s námi pravidla silničního provozu. Psaná i ta nepsaná, která známe od doby, kdy jsme poprvé sedli na kolo. 

  • Sledujte všechny okolo, ať víte, kdo kde jede. Pozorujte ostastní účastníky silničního provozu. Umožní vám to předvídat jejich pohyb a předejít nebezpečným situacím. Jezděte plynule bez zbytečných výkyvů do stran. Pokud jste si dali s kolem pauzu, připomeňte si základní jízdní dovednosti na cyklostezce v parku.
  • Při změně směru se ohlédněte a ukažte rukou. Při změně směru ukazujte rukou dostatečně dopředu. Signalizovat až v momentě, kdy už provádíte manévr, může být nebezpečné, řidič s tím nemusí počítat.  Nemusíte držet ruku nataženou po celou dobu, v některých situacích není řídit kolo jednou rukou úplně snadné. 
  • Na přechodu pro chodce kolo veďte a nejezděte po chodníku. Chodníky, podchody a přechody jsou výhradně pro chodce, neohrožujte je na kolech. 
  • Do osmnácti let je povinné nosit helmu. 
  • Pro extra viditelnost přidejte reflexní prvky na oblečení. Blýskněte se ve tmě! Nextbiky mají přední i zadní světlo a povinné odrazky, ale vaši viditelnost (zejména v zimních měsících) je vhodné podpořit i reflexními prvky na oblečení. 
  • Na křižovatce zastavte, kde máte a nepředjíždějte auta. Když jedete v hustém provozu, chovejte se na vozovce jako motorka.  Na červené je rozumné počkat vzadu, aby vás řidiči nemuseli znovu předjíždět. Ušetříte jim nervy, pravděpodobně už vás totiž jednou míjeli. Křižovatka je také potenciálně rizikové místo, mějte ruce připravené na brzdách.
  • Předvídejte chyby ostatních. Myslete krok dopředu! Řidiči mohou špatně odhadnout vaši rychlost nebo si vás nemusí za snížené viditelnosti vůbec všimnout. Před každým potenciálně nebezpečným místem (přechody, školy, místa s vyšším pohybem lidí anebo vozidel, křižovatky) dávejte opravdu velký pozor, mějte ruce na brzdách a sledujte dění kolem sebe. Buďte předvídatelní a připraveni na to, že ostatní účastníci silničního provozu mohou udělat chybu.
  • Netelefonujte, nepište zprávy a nemějte hudbu příliš nahlas. Použivejte při jízdě všechny smysly. Telefonování a psaní zpráv za jízdy mají zákonem zakázano nejen řidiči, ale také cyklisté. Muzika v uších sice zakázaná není, ale odvádí vaši pozornost a zvyšuje riziko nehod.
  • Nejezděte těsně kolem aut, řidič může nečekaně otevřít dveře. V Nizozemsku se otevírání dveří auta s ohledem na cyklisty učí už v autoškole, u nás bohužel tato praxe není, proto nejezděte těsně kolem stojících aut. Řidič může nečekaně vystoupit nebo vyjet do silnice.
  • Při složité dopravní situaci raději zastavte a přejděte na druhou stranu pěšky. Pro cyklisty je vždy lepší zastavit a počkat, než riskovat. Problematické úseky a složité dopravní situace je lepší překonat pěšky.