Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Tvoř umění na nextbike: Co na kole baví vítěze Filipa Zatloukala

Zpět na aktuality
Vše

Pamatujete si, jak jste nám pomáhali vybrat v soutěži Tvoř umění na nextbike design, který zpestří naše ulice? Díky společnému hlasování vyhrál Filip Zatloukal, skvělý ilustrátor a komiksový kreslíř. Soutěž splnila nejlepší očekávání a koly s Filipovým desigem se můžeš kochat v ulicích Prahy nebo Brna.  

Zajímá tě, co se za vítězným designem skrývá, nebo kde a proč Filip rád jezdí? Mrkni na rozhovor a inspiruj se tipy na jízdu očima kreslíře. 

Co představuje tvůj vítězný design na polepu nextbike?

Ve zkratce je v něm touha po objevování, dobrodružství a rozmanitosti veřejného prostoru. Zavřené obchůdky nás vizuálně odpoutávají od každodenních činností jako je třeba nakupování a ukázat nám skrytá zákoutí rostlin a stromů. Kromě toho je cílem ilustrace bořit stereotypy a inspirovat k městské cyklistice. Muži vychází statisticky jako dominantní skupina cyklistů, přitom je to skvělý dopravní prostředek pro pohyb po městě, který má zdravotní benefity nehledě na pohlaví. Cyklistka z mé ilustrace se jmenuje Anka a vystupuje v mé nejnovější komiksové sérii Mezitah.

Co tě nejvíc baví na jízdě na kole?
Radost z jízdy i to jak je po Praze efektivní jako dopravní prostředek. U sdílených kol mám rád snadnou možnost kombinace s MHD (třeba metro na delší vzdálenost) a poslední část cesty rád dojedu na kole. Po centru je to jasná volba, když nechám psa doma.

Jaká je Praha ze sedla nextbiku?
Někdy se rychle míhá, někdy zase malebně odvíjí. Často předjedu celou kolonu aut a stihnu se u toho i kochat. Navíc trávím dost času za stolem s tužkou v ruce, tak jsem rád za každou příležitost se trochu hýbat, haha.

Kam nejčastěji jezdíš? Jaké jsou tvoje oblíbené trasy?  
Jezdím jak v Praze do práce nebo na nákup, tak v dalších městech výletně. Moc rád mám Olomouc, kam jezdím pravidelně na knižní veletrh a jezdím tam s nextbike. Bavilo mě ale také, že jsem se stejnou appkou naskočil na kolo i při návštěvě Berlína, kde se mi líbila infrastruktura pro cyklisty, která má u nás v něčem ještě mezery.

Jaké jsou tvoje tipy pro nextbikery, kteří chtějí začít jezdit po městě na kole?
Při půjčování mám takový svůj rituál. Zkontroluji si pneumatiky, nastavím si sedlo a když je vedle sebe víc kol, hledám mezi nimi to, které má sedmi nebo osmi stupňovou přehazovačku, protože na nich se jezdí fakt dobře!

A tip jak začít jezdit, je podle mě vyhlédnout si nějakou svou jednoduchou trasu, propojit si Lítačku, aby měl člověk minuty zdarma a nebát se vyjet.

Jaké nejzajímavější místo jsi objevil při jízdě na nextbiku?
Jednou jsem zabloudil do uliček starého města, chtěl jsem se vyhnout autům na nábřeží. V těch místech vždycky bylo velké množství turistů, ale tím, že to bylo za pandemie, tak jsem si tahle malebná místa projel a poprvé pořádně prohlédl. Stínadla, Boršov, Staré Město nabízí mnoho skrytých krás.

Pokud bys mohl jet na kole kamkoliv, kam by to bylo?

Asi nemám přímo nějaké přání, jezdím tak jak potřebuji hlavně na kratší vzdálenosti.