Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Víš, co je taktický urbanismus?

Zpět na aktuality
Vše

Živá města a taktický urbanismus – to byla hlavní témata mezinárodní konference Pěšky městem, která proběhla ve dnech 12. a 13. října v pražském CAMPu. Dvoudenní setkání bylo plné inspirativních příkladů smysluplných změn v městském prostoru. Diskutovalo se hlavně o taktickém urbanismu a jeho roli v procesu proměny měst.

Konference Pěšky městem přinesla inspiraci a praktické rady o tom, jak tvořit lepší a živější města, a to za pomoci taktického urbanismu a spolupráce mezi městskými obyvateli a vedením. Řečníci na konferenci představili několik úspěšných projektů z různých koutů světa, včetně České republiky. Účastníci se dozvěděli třeba to, jak dosáhnout shody mezi občany a městskými úřady, což často není jednoduché. Na akci vystoupila spousta zahraničních i tuzemských odborníků a hlavní hvězdou konference byla bývala newyorská komisařka pro dopravu Janette Sadik-Khan

Taktický urbanismus, který není v českých podmínkách ještě tolik rozšířený, pomáhá nenásilnou formou tvořit novou podobu „měst budoucnosti“. Je to způsob, jak rychle a relativně levně upravit veřejný prostor ve městě tak, aby se v něm lépe žilo. Často je spojen s myšlenkou, že vřejné prostory by měly být zábavné a podporovat sociální interakce. Zapojuje občany a komunity do procesu rozhodování o tom, jak by měly být městské prostory využívány. Zaměřuje se na krátkodobá řešení, která rychle mění vzhled a funkci veřejných prostor, obvykle dočasně (dočasné parky, pěší zóny, cyklistické stezky, venkovní kavárny, herní plochy pro děti) a umožňuje testovat nápady v malém měřítku, aby se zjistilo, zda fungují a mají podporu veřejnosti.  

Součástí konference byla i exkurze po Praze na našich sdílených kolech, díky které si všichni mohli užít město ze sedla.

Záznam z konference je dostupný na webu Pěšky městem

Foto: Jan Malý, IPR Praha