Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Vyvracíme mýty o bikesharingu

Zpět na aktuality
Vše

Ve virtuálním prostoru občas narážíme na reakce lidí, kteří tvrdí, že se sdílená kola zakazují, překáží nebo jsou drahá. My ale víme, že to jsou jen fámy, které neodpovídají skutečnosti. Bikesharing je fantastická služba a skvělá možnost dopravy po městě. Pořád kolem ní ale koluje řada nepravd. Ty nejrozšířenější vám chceme objasnit a uvést na pravou míru. 

Města zakazují sdílená kola

Jeden z největších mýtů o sdílených kolech je, že je města zakazují a proti bikesharingu bojují. Ve skutečnosti města po celém světě bikesharing aktivně podporují a snaží se ho propagovat jako čistší, levnější a zdravější alternativu k individuální automobilové dopravě. Důkaz místo slibů: V roce 2019 jsme s nextbike začínali ve 3 městech, v roce 2020 jsme jezdili už v 17 městech a letos pokoříme hranici 30 měst.

Sdílená kola na ulici jen překáží

Každý nextbiker ví, že se kola vrací pouze do oficiálních stanic, které jsou strategicky umístěné tak, aby nepřekážely. Přesto občas nastane situace, kdy kola zůstanou mimo stanici. V tu chvíli přichází na scénu naši servisní technici, kteří převáží a organizují kola tak, aby minimalizovali jejich přítomnost na chodnících nebo jiných místech. K udržování pořádku pozitivně motivujeme i naše uživatele a jízdními kredity odměňujeme každého, kdo špatně zaparkované kolo vráti do oficiální stanice.

Sdílená kola jsou často v dezolátním stavu

To je jeden z mýtů, který rozplakal nejednoho servisního technika. V nextbike klademe velký důraz na to, aby naše kola byla vždycky v dobrém stavu a servisní technici pravidelně provádí jejich důkladnou údržbu a servis. Pokud si před nebo během jízdy všimnete, že je s kolem něco špatně, stačí nám to nahlásit a my se postaráme o jeho opravu.

Kolo si bez chytrého telefonu nepůjčím

Uživatelé se mohou registrovat nejen v aplikaci, ale i přes web a kola si půjčovat telefonicky přes náš hlasový automat, ikdyž nemají chytrý telefon. Je to jednoduché: zavoláte na naši zákaznickou linku z tel. čísla, se kterým jste u nás registrovaní a sdělíte hlasovému automatu číslo kola, které chcete půjčit na dálku. Výpůjčku pak ukončíte vrácením kola na jakoukoli oficiální stanici.

Bikesharing je jen pro mladé

Sdílená kola jsou pro všechny, od studentů po seniory. Kola jsou navržena tak, aby byla snadno použitelná všemi, bez ohledu na jejich kondici nebo zkušenosti s jízdou na kole. Senioři ocení, že si nextbike půjčí i bez chytrého telefonu. 

Služba je příliš drahá

Když si spočítáte, kolik peněz byste utratili za benzín, parkování a údržbu auta, je cena za výpůjčku kola úplně zanedbatelná. Navíc díky podpoře měst jezdíte skoro všude 15 minut vždycky zdarma a další volné minuty získáte při využití partnerských bonusů, např. spárováním nextbike účtu s lítačkou, multisportkou nebo ODISkou. 

Tak co, už věříte, že je bikesharing skvělá volba pro každého, kdo hledá efektivní, udržitelnou a cenově dostupný způsob dopravy? Vyzkoušejte nextbike a objevte město z nové perspektivy!