Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Lidé na kolech mají důvod k radosti

Zpět na aktuality
Vše

Země Česká se stává rájem pro milovníky sdílených kol, a to díky městům, které investují do cykloinfrastruktury a podporují moderní udržitelnou mobilitu. Podle nejnovějšího žebříčku CykloRank  jsou totiž některá naše města pro dopravu na kole skvěle stavěná. Všech 127 českých měst s více než 10 tisíci obyvatel je do žebříčku seřazeno na základě množství cyklostezek, cyklopruhů či cykloobousměrek. Kdo v žebříčku zvítězil a kdo naopak propadl? 

Z hlediska infrastruktury pro cyklisty jsou na tom z českých měst nejlépe Uničov, Hradec Králové a Pardubice. Ve dvou zmiňovaných městech, Hradci Králové a Pardubicích, navíc jezdí i nextbike! Jezdí na nich nejen místní, ale i turisté a účastníci různých festivalů, včetně Rock for People. Bikesharingu hodně fandí i místní univerzity, protože pro studenty jsou nextbiky ideální formou dopravy.  

Přerov, kde s nextbike trháme rekordy ve výpůjčkách, se umístil na 19. místě. Na 25. místě skončila Praha, která má stezek pro pěší a cyklisty nejvíce z ČR (969 km), jenže jsou velmi často nespojité. Na chvostu žebříčku najdeme jihomoravská města Brno (81.) a Zlín (83.). Konkrétně Brno má na svou velikost jen 195 km cyklostezek a bojuje, podobně jako Praha, s nadměrnou automobilovou dopravou. 

Žebříček CykloRank Česko 2023 využívá speciální algoritmus, který uděluje nejvíce bodů za bezpečnou infrastrukturu, zejména oddělené cyklostezky. Ty jsou hlavním předpokladem k tomu, aby lidé v daném městě kola preferovali před jiným způsobem dopravy.

Autoři žebříčku zdůrazňují, že jejich metoda není stoprocentně objektivní, ale snaží se ji stále zdokonalovat. V plánu mají přidání dalších kritérií, jako je spojitost sítě cyklostezek, aby se dal žebříček ještě více přizpůsobit místním podmínkám.

Ceníme, že města aktivně podporují jízdu na kole jako udržitelný způsob dopravy a že jich máme v nextbike rodině už 35 napříč celým Českem. Věříme, že se jejich počet bude každoročně zvyšovat.  Díky, že jezdíte! 🚲🌍

Zdroj: https://mestemnakole.cz/2023/10/cyklorank-cesko-2023/?cn-reloaded=1